Élhető városok, élhető Budapest!

Tanulmány

perc|
1636

Link másolása

Manapság figyelve az elképzeléseket a városaink „élhetőbbé”, „fenntarthatóbbá”,
„emberközpontúbbá” tételére, feltűnik:

Kapcsolódó

A szép szavak, elcsépelt szlogenek mögött, megint a PÉNZ a jelszó!
Mondván GAZDASÁGOSSÁ kell tenni a települések működését!

Vajon miért ragaszkodnak körömszakadtáig, a 2000 éve kialakult szokásokhoz, mi az oka, hogy a XXI. század elején még mindig a középkor szintjén működtetjük a városainkat?
Először is, a középkorban nem léteztek ekkora városok, a kereskedőknek valóban a város központjába kellett menniük, ha el akarták adni a portékáikat. Mindenki tudta, ott minden elérhető.
És valóban minden elérhető volt: információ, áru, és valóban csak a központban.
Ne feledjük, a „sötét” középkorról van szó!
Másodszor nem létezett rádió, tv, internet, autó, repülő, és nem létezett tömegközlekedés. Sőt, akkor még vasút sem létezett.
Tehát természetes volt, hogy minden a város központjában összpontosult, hiszen a kereskedelmi csomópontok köré épültek a városok.
De hogy még mindig ehhez ragaszkodnak az emberek, annak csak a hataloméhség lehet az oka!
Hogy miért állítom ezt ilyen határozottan? Hamarosan kifejtem!
Ha megfordítanánk a forgalmat, magától javulna a városaink levegője, valamint nagyságrendekkel olcsóbb és kényelmesebb lenne az élet még egy ekkora városban is mint Budapest! Hogy ezt miként lehet elérni, azt ennek az írásnak a végén kifejtem.

De most nézzük meg a pénz és a hatalom által ránk erőszakolt megoldás hogy működik:

Eszerint irodaépületeket kell építeni a belvárosban, a belváros közelében lévő kerületekben, így burkoltan, kitartó munkával az egész várost irodaként lehet üzemeltetni. Így a városlakókra nincs gond, elköltöznek! Ha mégis ragaszkodik a szerencsétlen a kényelméhez, fizessen! Dugódíj, méregdrága parkolás!
Ha elég drága lesz a hely ahol lakik, már az egészsége sem lesz olyan fontos, mert eladják, hogy a kiválasztottak közé tartozhat, és ez mindent megér!

Az emberek nem gondolnak arra, hogy az irodaépületek már avval csökkentik a parkolás lehetőségét, hogy elfoglalják a szabad területeket. Ráadásnak ajándékba kapjuk azt is, hogy aránytalanul megnöveli a gépkocsi forgalmat, evvel még tovább rontva a helyzetet. Mindezt napközben 7 és 18 óra között. Amikor szinte reménytelen a közlekedés és a parkolás.

Ha ezt átgondolnánk rögtön láthatóvá válna, hogy valamit rosszul csinálunk!
Vagy nagyon jól?!
Mesterségesen növelik a parkolók hiányát, ennek az a következménye, hogy emelhetik a parkolási díjakat! A hiány miatt könnyű elfogadtatni a tétek emelését!
A parkolók mesterségesen előidézett hiányát, társítva a környezet károsításával, mondván, fuldoklik a város, könnyen közellenséget csinálnak az autóból, autósból.

Így az embereket két táborra szakítják, autósokra és gyalogosokra.
Ez egy kihagyhatatlan lehetőség!:
Beszűkítik az autósok lehetőségét, osztozkodniuk kell a szűk utakon a tömegközlekedési eszközökkel, majd egy svédcsavarral, rávezetik a bicikliseket ugyanarra az útra, tovább rontva az autóval közlekedők lehetőségét.
A „felújított” utakon már külön sávot alakítanak ki a buszok részére, természetesen az autók kárára, evvel párhuzamosan megszüntetik a parkolási lehetőségeket, majd rávezetik ugyanarra az útra a bicikliseket!
Így nagyságrendekkel növelve a konfliktusok kialakulásának lehetőségét, valamint segítve a balesetek számának megemelkedését!
Evvel párhuzamosan romlik a tömegközlekedés színvonala, majd átszervezik, növelve az átszállások számát és emelik a vonaljegyek árát, a gyalogosokat jogtalan előnyhöz juttatva, tovább rontva a helyzetet.

(Kamikáze gyalogosok című írásomban alaposabban kifejtettem.)
Mindezt úgy tálalva, hogy ezek az intézkedések a biztonságunkat szolgálják.
Ügyes húzás, csak egy kicsit vezetnek meg bennünket!
Az irodákban vállalkozások működnek, ami adó- és bérletidíj-bevételt jelent, (vajon milyen érdekeket, érdekcsoportokat szolgálnak?) és nem utolsó érv, hogy működésük közben, hihetetlen parkolásidíj-bevételt produkálnak! Az irodaépületek alatt ugyan kötelező parkolókat kialakítani, de ennek mennyisége meg sem közelíti az irodák forgalmának igényét.
Vagyis csak látszatintézkedés! Parasztvakítás!

Ezeket még tetézi a főváros és a kerületi önkormányzatok látszólagos igyekezete a „parkosítása”, szökőkutak létesítése, és mindezt eladják úgy, hogy „barátságosabbá”, „szebbé”, „élhetőbbé”, teszik a várost, főként a „központok” környezetét! Természetesen a parkolóhelyek kárára, úgy hogy a vezetők részére biztosítva legyen a hely a főbejárat közelében. (kártyás behajtás, földbe süllyedő vasoszlop)
De miből, honnan kerítenek erre annyi pénzt? Mikor mindenki sír, panaszkodik, köztük az önkormányzatok is!
A szökőkutat kiemelve úgy 40 millió forint körül áll meg. Vajon miből, ki adja rá a pénzt?
Szépnek szép, csak haszontalan, és sokba kerül! Nemcsak a megépítése, hanem az üzemeltetése is az adófizetőket terheli.
Jó példa erre az Újpesti önkormányzat körül kialakított „Új Köztér”. Természetesen a parkolóhelyek terhére!
A park szó azért sem illik rá, mert az egész tér, térkövezett beton. Avval hogy sikeresen kiszorították az autókat, (naponta körülbelül 1000 autó) rögtön élhetőbbé, szebbé és nem utolsó sorban környezetbarátabbá ítéltetett a „beruházás”!
Az igazsághoz szorosan kapcsolódik, hogy az önkormányzat közelében található Újpest piaca!

Mind a két Műintézmény hatalmas autós forgalmat generál! Bevásárolni egy piacra általában autóval megy az ember, mert nem csak egy kenyeret és tejet vásárol, hanem a nagy bevásárlást igyekszik letudni. Az önkormányzatok pedig arról híresek, hogy szinte mindent azonnal el tudunk intézni, nem futtatnak két-három kört, segítőkészek a közalkalmazottak, pontos felvilágosítással látnak el bennünket, milyen iratokat kell beszerezni, és mire megérkezünk előkészített anyaggal várnak, hogy a lehető leghamarabb mehessünk dolgunkra, és így már valóban szükségtelen a magáncélokat és felesleges kényelmet szolgáló saját közlekedési eszköz.
De félretéve ezt a komolynak nem mondható történetet, tudomásul kell venni, kikerülhetetlen az autó használata.
Ezért tartom betegesnek ezt a fajta „környezetvédelmet”!
Egy részlet az egyik politikai párt vitaanyagából:

„A hazai településrendszer túl sok, részben átfedő vagy kiürült igazgatási szinttel rendelkezik: 3152 települési önkormányzat – 174 db kistérség – 19 megye + megyei jogú városok – 7 régió – országos szint, az önkormányzati testületek száma és létszáma túl magas, a megyei szint felesleges, a régióhatárok műviek, nem szerves összetartozást jelenítenek meg.”

A véleményem:
Elrettentő számok, az emberek számára ellenőrizhetetlen állítások!
Az átfedés a 7 régió és a 174 db kistérség kialakításának köszönhető, nem szükséges!
Ráadásul a megye, mint rendszer, több mint 1000 éve működik! Megkérdőjelezhető a működése, de már bizonyított!
Nem kis bizonyítékok szólnak mellette:
Két világháborút kibírt!
Az ország 2/3-ával csökkent, mégis működőképes maradt!
Két rendszerváltást túlélt!

Ez csak a közelmúlt!
Vajon kinek, kiknek áll érdekében egy jól működő rendszert lerombolni és miért?

De nem élek vissza a türelemmel, elmondom, hogy kellene a XXI. században működnie egy településnek:

Ha a problémát nem nevezem meg, méghozzá a lehető legpontosabban, akkor megoldani sem tudom!

Bóka Jenő

Ma nem azt a célt kellene szem előtt tartani, hogy kereskedjünk, átverjük, meglopjuk becsapjuk egymást, mert ma erre használjuk a pénzt és a hatalmat!
Hanem azt hogy végre kényelmesen, biztonságban élhessünk.
A városokban földszinttől fölfele csak lakások lehetnek. Semmi nem indokolja, hogy egy vállalkozásnak az V. kerületben az 5. emeleten kell irodát fenntartani!
Példa: Egy útépítő cég, amelyik Karakószörcsökön utat épít, naponta tart megbeszélést a központban! Hogy várható el az emberektől, hogy tömegközlekedéssel időben ott legyen, a szükséges dokumentációval, laptoppal, a szükséges anyagokkal felfegyverkezve, valamint időben leérjen a tett helyszínére?
Belátható hogy ez lehetetlen!
Ezért mondom azt, hogy a városban élni kell, nem irodákat üzemeltetni!
Ha a munkahelyeket a körgyűrű környékére helyeznénk, irodák, gyárak, telephelyek, üzletházak, minisztériumok, NAV, üzletközpontok, megfordulna a gépkocsiforgalom!
Reggel kimenne a városból, délután visszaérkezne pihenni. A tömegközlekedéssel ki lehetne vinni a városból az embereket, majd visszaszállítani, mindezt sugarasan, a belső körutak adottságait kihasználva. Ennek az lenne a másik nagy előnye, hogy a környező településekről nem kellene bejönni a városba, hogy elintézzük az ügyeinket.
Westend, IKEA, Aréna plaza, stb. kivonulhatnának a város szélére, így ezek sem terhelnék a várost, és bőven lenne hely, parkolók kialakítására.
Az AUCHAN példájára, bár nem kedvelem, ezt jól csinálta.
Erre találták ki az ipari parkokat, ott a helyük vállalkozásoknak.
A pincék rendbetételével megoldható lenne a kisboltok, kávézók, éttermek, valamint kisebb szolgáltatást nyújtó egységek működése (fodrász, kozmetika, egyéb kisebb és valóban nélkülözhetetlen szolgáltatás, ami nem igényel nagyobb forgalmat a működéséhez).

Azt elismerem, ez egy kicsit kisebb bevételt jelentene, nehezebb lenne három, négy bőrt lehúzni az emberekről, de nagyságrendekkel csökkentené a kiszolgáltatottságot! És komolyan csökkentené a város terhelését. Ez valóban megteremtené egy élhetőbb város lehetőségét!

Utolsó frissítés: 2022. augusztus 3. / Publikálás: 2011. február 22.

Soha nem késő elkezdeni jól csinálni valamit! Jól élni az életet!

Ha tetszik az oldal ajánld barátaidnak, ismerőseidnek!

és látogass vissza máskor is.

Ingyen
letölthető
mobil
háttérképek
Ingyen
letölthető
mobil
háttérképek

Küldd el Instagramon!

@magyarszivdobbanasa

Szólj hozzá!

Leave a Message

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A hozzászólásommal elfogadom azAdatkezelési tájékoztatót.

Vissza a nyitólapra